Leasing a wynajem długoterminowy samochodu – co lepsze?

Chcąc nabyć auto firmowe bądź samochód dla rodziny, często decydujemy się na młody samochód używany, ażeby uniknąć ponoszenia zbyt wysokich kosztów, jednak korzystać z relatywnie nowego i bezawaryjnego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że mamy do dyspozycji tylko zakup auta z komisu lub od prywatnego sprzedawcy – co z resztą nie dawałoby nam stuprocentowej gwarancji dobrego stanu technicznego. Możemy zdecydować się na najem długoterminowy bądź leasing. Co jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Jak działa leasing auta?

Mówiąc najprościej, leasing auta polega na zawarciu umowy pomiędzy dwoma podmiotami, z czego jeden jest właścicielem samochodu, natomiast drugi go użytkuje, trzymając się oczywiście określonych w umowie zasad. Przez cały czas jej trwania, jako leasingobiorca, możemy korzystać z pojazdu niemalże w taki sposób, jakby należał on do nas – czyli na naszych barkach spoczywa również obowiązek jego serwisowania w razie awarii. Po wygaśnięciu kontraktu istnieje możliwość wykupienia samochodu, jeśli jednak nie wyrazimy takiej chęci, auto wraca do leasingodawcy.

Przez okres obowiązywania umowy z firmą leasingową, regularnie spłacamy wartość samochodu – raty są jednak dodatkowo powiększone o marże, co powoduje znaczący wzrost kosztu miesięcznej opłaty. Zdarza się także, że na początku musimy wnieść wstępną opłatę manipulacyjną lub też wkład własny (a czasem jedno i drugie). Co szczególnie istotne: mimo że na bieżąco spłacamy pojazd, nie jesteśmy jego właścicielami aż do momentu wykupienia, które następuje po wygaśnięciu umowy. Jeśli zatem w trakcie jej trwania stracimy samochód – nawet z przyczyn niezależnych – to i tak jesteśmy zobowiązani do bieżącego uiszczania wskazanych opłat.

Na czym polega najem długoterminowy z opcjonalnym wykupem w SayRent?

Długoterminowy wynajem samochodu również polega na podpisaniu umowy, w ramach której stajemy się dzierżawcą wybranego pojazdu. Umowa jest podpisywana na określony czas (zazwyczaj od roku do 3 lat), w trakcie którego ponosimy opłaty związane tylko i wyłącznie z eksploatacją auta (paliwo oraz płyn do spryskiwaczy). Po wygaśnięciu kontraktu także istnieje możliwość wykupienia samochodu, choć można go oczywiście zwrócić.

Najem długoterminowy wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim można liczyć na stałe koszty: jeśli zajdzie konieczność np. zmiany opon na zimowe, jako klient nie poniesiemy nadprogramowych kosztów z tym związanych, wszystkie przeglądy, wymiany i naprawy są wliczone ratę. Składka jest ustalana na samym wstępie i zostaje wyraźnie wskazana umowie. Zawarte są w niej również wszystkie opłaty związane z rejestracją, ubezpieczeniami, assistance, etc.

Ponadto najem długoterminowy niesie za sobą następujące zalety:

  • opłata wstępna obniża kwotę pozostałą do spłaty – dzięki temu pod koniec umowy możemy wykupić za atrakcyjną kwotę (z góry ustaloną w umowie);
  • szybkość i elastyczność – nie musimy samodzielnie rejestrować auta ani wykupywać ubezpieczenia, w związku z czym możemy swoim nowym samochodem wyjechać od razu po podpisaniu umowy;
  • szeroka oferta marek i modeli – zazwyczaj mamy do dyspozycji pokaźny asortyment do wyboru;
  • korzyści podatkowe – miesięczne raty mogą zostać wliczone do kosztów związanych z uzyskania przychodów, wobec czego najem będzie odpowiedni również dla firm i osób prowadzących własną działalność;
  • nie mamy obowiązku wykupienia auta po zakończeniu umowy – istnieje taka możliwość, jednak nie musimy się do tego zobowiązać.

Leasing czy wynajem?

Pod wieloma względami to właśnie najem długoterminowy samochodu jest korzystniejszy. W SayRent dbamy o to, żeby klienci mogli jak najszybciej otrzymać do dyspozycji młode, używane auto i nie musieli się przejmować sztywnymi regułami. Posiadamy nielimitowany pakiet serwisowy, a do tego możemy zagwarantować, że każdy pojazd jest w doskonałym stanie technicznym. Formalności są niezwykle proste i nie wymagają większego nakładu czasu – pojazd można otrzymać nawet godzinę po wybraniu konkretnego modelu z katalogu i od razu po podpisaniu umowy.

Po wygaśnięciu kontraktu klient może auto wykupić, wskazać innego kupującego lub też zwrócić je i przedłużyć umowę – wówczas otrzyma kolejny samochód. Eliminujemy ryzyko, jakie wiąże się np. z zakupem samochodu za gotówkę od prywatnego sprzedawcy, a jednocześnie zapewniamy bardziej komfortowe warunki niż te, na jakie można liczyć w przypadku leasingu.

Jakie auto kupić? Kilka przydatnych wskazówek

Przeczytaj więcej

Wiesz jaki samochód? Wybierz go już teraz!

Nie czekaj! Zobacz jakie to proste!