Jak kupić używany samochód, by był sprawny i w atrakcyjnej cenie?

Zakup samochodu nie jest wydatkiem drugorzędnym. Nie tylko musimy się tutaj liczyć z poważnym zobowiązaniem finansowym, ale także z koniecznością oceny czy inwestycja w konkretny model rzeczywiście jest opłacalna. Zdecydowana większość osób decyduje się na kupienie pojazdu używanego, który będzie znacznie tańszy niż jego nowy, dopiero co wypuszczony z fabryki odpowiednik. Jednocześnie nie należy zapominać, że pojazd, który był już użytkowany, wymaga więcej uwagi – w końcu trzeba sprawdzić, czy jest w dobrym stanie technicznym. Czym się zatem kierować?

Jak kupić używane auto? Wstępne wskazówki

Na samym początku warto przede wszystkim ustalić swój budżet.

Dobrze jest pamiętać, że nie powinniśmy kupować samochodu za całość maksymalnej sumy – po sfinalizowaniu transakcji czeka nas przecież dokonanie rejestracji i wykupienie ubezpieczenia.

Dodatkowo powinniśmy wziąć pod uwagę, że jeśli kupimy auto starsze, mające np. 5-6 lat, to prawdopodobnie będziemy musieli się liczyć z przynajmniej drobnymi naprawami, które pozwolą na przywrócenie pojazdowi pełnej sprawności. Im starsze auto, tym większe ryzyko, że w przeszłości doszło już do jakiejś kolizji bądź po prostu jakaś część została uszkodzona lub uległa zużyciu  i to do nas, jako nowych właścicieli, będzie należało przekazanie auta do mechanika i dopilnowanie, by wszystkie awarie zostały wyeliminowane.

Niemniej określenie własnych możliwości finansowych pozwala ustanowić pierwsze kryterium, jakim jest cena. Umożliwia to znaczne zawężenie poszukiwań.

 

Która marka i model samochodu będą najlepsze?

Te dwa elementy są niemal całkowicie zależne od indywidualnych preferencji.

Warto podpatrzeć u znajomych i rodziny, jakimi pojazdami się poruszają, spytać ich o opinie, poprosić o „jazdę próbną” ich samochodem i tym tropem podążać, kiedy sami będziemy szukali wariantu idealnego dla siebie. Ponadto można również znaleźć szczegółowe zestawienia dotyczące awaryjności poszczególnych modeli, co dla wielu osób również jest bardzo istotnym wyznacznikiem.

Niemniej spora część kupujących nie dba o takie szczegóły, jak chociażby marka. Zamiast tego dostosowują oczekiwania do tego, jakie mają potrzeby – czy samochód będzie służył na długich dystansach, czy do poruszania się w obrębie miasta? Ma pełnić funkcje reprezentacyjne, czy też  będzie przeznaczony do prostego przemieszczania się od punktu A do punktu B? Czy będzie to samochód rodzinny, czy też auto firmowe?

Gdzie kupić samochód używany?

Pod tym względem mamy co najmniej kilka możliwości. Możemy oczywiście wybrać się do najbliższego komisu, podobnie jak przejrzeć oferty dostępne w internecie. W tym drugim przypadku z reguły koncentrujemy się na propozycjach od prywatnych sprzedających. Należy zatem mieć na uwadze ryzyko, które idzie w parze z tym rozwiązaniem – nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że pojazd jest np. bezkolizyjny, jak twierdzi sprzedawca. Warto wobec tego dokładnie sprawdzić wszelkie parametry, a w razie konieczności poprosić o ocenę specjalistę, który będzie w stanie określić, czy rzeczywiście możemy zainwestować w ten samochód.

Większość osób zastanawiających się, jak kupić samochód używany, ma też pewne obawy związane z formalnościami, jakich należy dokonać, zanim faktycznie będzie możliwe korzystanie z auta. Alternatywną i mniej czasochłonną metodą będzie więc wynajem długoterminowy, który pozwoli cieszyć się pojazdem w doskonałym stanie już tego samego dnia, w którym zostanie podpisana umowa.

Najem długoterminowy z możliwością kupna – bezpieczne rozwiązanie

Najem długoterminowy w SayRent jest przeznaczony zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Skutecznie redukujemy ograniczenia, które wiążą się z innymi popularnymi sposobami na zakup samochodu, takimi jak leasing, zakup za gotówkę czy nawet klasyczny najem, ponieważ, w przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych firm, oferujemy samochody używane (1-2-letnie) z pełną obsługą serwisową i opcjonalnym wykupem. Nie trzeba zatem czekać na rejestrację i wykupienie ubezpieczenia, jako że nasze auta są od razu gotowe do jazdy. Na dodatek, jako że nie są to nowe pojazdy, nie musimy się martwić o obniżenie wartości rynkowej, która najczęściej diametralnie spada w pierwszym roku użytkowania nowego samochodu.

W SayRent troszczymy się o to, by klient mógł jak najszybciej cieszyć się wybranym samochodem (nawet w godzinę od podpisania umowy) i by jednocześnie posiadał przejrzysty plan miesięcznych wydatków. Rata zawiera od razu koszty związane z ubezpieczeniem oraz serwisem. Ze względu na to, że proponujemy młode, ale używane auta, po wygaśnięciu umowy możliwe jest wykupienie ich w bardzo korzystnej cenie.

Jakie auto kupić? Kilka przydatnych wskazówek

Przeczytaj więcej

Wiesz jaki samochód? Wybierz go już teraz!

Nie czekaj! Zobacz jakie to proste!